בוהו הביתה – סיפורם של שטיחי ה-BOHO

הם קובעים את הטון והקצב בסלון, בחדר השינה או בסטודיו, הם משוחררים לחלוטין ממגבלות, מביאים מארג סוחף של צבעים וצורות אל מרכז החלל, ועדיין מצליחים לחבר הכול למרחב הרמוני אחד שפשוט תענוג להיכנס אליו, ולפסוע יחפים על מרבד של רכות ססגונית משמחת... שטיחי הבוהו. אז מהיכן הם במקור? איזה אופי עיצובי הם יוצרים, ולמה כל כך כיף להכניס אותם הביתה...? בואו ותגלו

שם הסגנון מעורר הדמיון הזה וביטויו הנונקונפורמיסטי- מקורם בקהילת הצוענים שחיה באזור בוהמיה שבצ'כיה, בתקופה קדומה, וניהלה שגרת חיים ייחודית ושונה של נדודים, מוסיקה והרבה צבע. משם, במהלך כמה מאות, התגלגלה המילה "בוהמיה" דרך צרפת (אליה נדדו צועני בוהמיה לאחר שגורשו ממנה) והפכה לביטוי המתאר אמנים ואנשי חופש ורוח, שחיו באורח מתירני, יצירתי ושובר מוסכמות, או במילה אחת- 'בוהמיינים'.

עם השנים, עשה דרכו הסגנון הבוהמייני אל תחומי האופנה והעיצוב בעולם כולו, והביא אתו משב רוח (או סופה, אם תרצו) המשלבת וינטאז' עם סגנון עדכני, נראות מעודנת עם צבעים עזים, הרמוניה עם תוהו ובוהו… ואנחנו לא יכולים שלא לעשות את החיבור האסוציאטיבי ל-'בוהו'- אלת האם הבוראת מהמיתולוגיה הפיניקית, הנושאת את כל גווני הקיום- פריון, צמיחה, שפע ומוות.

אווירה שאי אפשר לטאטא מתחת לשטיח

סגנון הבוהו הגיח לעולם העיצוב כדי לתת ביטוי לחופש יצירתי, אינדיבידואליזם והרבה דמיון. מעולם של שילובי צבעים מסורתיים, שיוך סגנוני ברור והתאמה צורניתהגיעה מהפכת הבוהו שתפסה תאוצה בעולם האופנה בשנות ה- 90; משם התפתחה אל תחומי עיצוב הפנים ופתחה את האפשרות לעיצוב חי יותר, כיפי ושופע שמחת חייםשמלהטט בצבעים, צורות וטקסטורות, ועם זאת שומר עלנראות איכותית ומזמינה… הכול עניין של הגיון עיצובי…

אז כשזה מגיע אלינו הביתה, חלקנו אוהבים להתעטף באיכות הבוהמיינית מהכפית עד לשטיח וכל מה שביניהם, וחלקנו מעדיפים לשלב אותה בתוך הקיים; אקלקטיות היא מהות הבוהו ולכן לא צריך לחשוש משילוב סגנונות, להיפך-  שטיח הבוהו שתבחרו יכול להעניק לכם אתהטוויסט המושלם -האי הססגוני שלכםשמעורר עניין ויוצר מרקם צבעוני וחמים בלב הסלון, החדר או המשרד.

כל אחד והבוהו שלו

בשנים האחרונות הפך השטיח מפריט פונקציונאלילעונת החורף (ודי משעמם, בואו נודה…) שבמקרים רבים אף מכביד על החדר או על סלון הבית – לפריט עיצובי מעורר עניין שמחבר בין שאר הרהיטים והפריטים, ושמשפיע ואף מכתיב את האווירה בחלל.

שטיחי הבוהו מגיעים במנעד רחב ועשירשל שילובים, צורות וצבעים, ובמגוון דגמים מפתיעים המאפשר לכל אחד מאתנו להתאים את ה'אאוטפיט' האופטימאלי לכל חלל בבית, בהתאם לאופי הסגנוני ולטעם האישי, ולהכניס את האווירה הרצויה לכל חדר ומרחב בבית, להבליט אלמנטים וצבעים מסוימים, ליצור הפרדת חללים, וכמובן- למנף את האווירה ולחדש את הבית.

אז בוהו הביתה…

אם נשחק במשחק אסוציאציות ומישהו יגיד 'שטיח', סביר שמישהו מיד יגיד 'בית'… כי שטיח לפני הכול, מסמל עבורנו בית. הוא מקנה חמימות, צעדים רכים, אפשרות ללכת יחף… הוא מחבר כל מרחב לכדי מכלול אחד.

לא סתם קשה לדמיין חדר ילדים ללא שטיח… וברור שעדיף צבעוני ושמח (!) ואין דבר יותר כייפי מלשכב על השטיח ולהכין שיעורים, או לשחק… השטיח מעניק לנו תחושת חמימות וביטחון כבר בילדות, וזה משהו שנשאר אתנו גם בבגרות. אז כל שטיח שתבחרו יחמם לכם את הרגליים… אבל אנחנו כאן כדי שתבחרו את השטיח שיחמם לכם את הלב.

פוסטים נוספים מהבלוג תוכל למצוא כאן:

כתוב/כתבי תגובה

אוהב את המאמר? שתף עם חבריך:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

או חפש מאמרים נוספים: