הצללה איכותית להגן על הבריאות בלי לקרוע את הכיס

יש לכם עסק או חצר פרטית גדולה? מכיוון שהשמש הישראלית הקופחת לא נותנת מנוח 8 חודשים בשנה (פלוס מינוס), כדאי שתכירו כמה אפשרויות הצללה חסכוניות במחיר אך לא באיכות.

לא מומלץ לזנוח את נושא ההצללה בחצר או בגינה, בטח ובטח כאשר מדובר במדינה חמה ושטופת שמש כמו ישראל. אנרגיית השמש המגיעה לפני הקרקע מייצרת (בממוצע) כ-1,367 ואט לכל מטר רבוע של שטח.

אנרגיה זו נחלקת למספר רב של סוגים, כגון אור נראה וכן סוגי קרינה נוספים. אחת מהן היא הקרינה האולטרה סגולה, שעלולה לחולל נזקים אסתטיים ובריאותיים בחומר אורגני.

קרינת UV (בעיקר סוג 1 וסוג 2) היא האחראית על אפקט השיזוף ועל יצירת ויטמין D בגוף, אך אם לא מקפידים על ההגנה הראויה – המצב עלול גם להגיע לכדי הזדקנות מואצת של העור ואפילו סרטן. מיותר לציין שאם אתם מאלו שאוהבים להתחרדן בשמש, עליכם להיות מודעים לא רק לתועלת הנובעת ממנה, אלא גם לסכנות.

בהתאם לכך, גם מוצרי ההצללה כיום חייבים לעמוד בקריטריונים נוקשים מבחינת עמידות לאש, סינון קרינת UV ועוד. לכן יש לוודא מראש שכל פתרון הצללה בו בחרתם כולל בד עמיד, המוגן מפני התפרצות שריפה וכן כזה המסנן ביעילות את קרינת השמש (לפחות 90 אחוזי סינון). במידה שהבדים עומדים בתקנים הנחוצים (כגון ת"י 748 ות"י 5093), הדבר מהווה מדד לאיכותם וליעילותם. כמו כן רצוי מאוד שחלק מהבדים יהיו מוגני-מים, במידה שהם נשארים בחוץ גם בימות החורף.

שמשיות

מתאימות במיוחד להצללת שטחים קטנים, כגון אזורי ישיבה. מעולות גם לשימושים פרטיים אך בעיקר לצרכים עסקיים, מוסדיים וארגוניים (בתי קפה, מסעדות, בריכות שחייה ציבוריות ומועדוני קאנטרי ועוד). רוב השמשיות ניתנות גם לצידוד, לצורך התאמת זווית ההצללה לזווית השמש במהלך היום, אך יש לוודא זאת מראש בדגם שאותו בחרתם.

בדי השמשייה עשויים בדרך כלל מחומרים עמידים, כגון PVC משוריין, בד דראלון עמיד במיוחד או בד אוקספורד העשוי 100% פוליאסטר נוגד-מים. יש לוודא מראש שכל שמשייה עמידה גם ברוחות חזקות, ולפיכך גדולה החשיבות גם לבחירה בחומר המתאים (עץ, אלומיניום ועוד).

מפרשי צל

פתרון מעולה להצללה של שטחים בינוניים וגדולים, עם מפתח משתנה בהתאמה לסיטואציה. הבד עשוי מפוליאתילן HDPE בדחיסות גבוהה ובאריגה בשיטת נעילה, כולל שכבת שמשונית כפולה. כמו כן מפרשי צל מגיעים בדרך כלל עם עמידות גבוהה לשינויי טמפרטורה (בין מינוס 20 ל-75 מעלות), לצד 80 אחוזי הצללה לפחות ו-90 אחוזי סינון קרינה לפחות.

בדי הצללה עם כבלים

פתרון שיעיל בעיקר להצללה של שטחים גדולים מאוד, כגון קירוי בריכות שחייה באמצעות יריעה אחת הנמתחת עם כבלים. גודל המפתח המרבי של המפרשים מגיע בדרך כלל לכ-50 מטרים, והבד ניתן לפתיחה ולסגירה בקלות. בדי הצללה מסוג זה עשויים בדרך כלל מפוליאתילן HDPE בדחיסות גבוהה, עם יכולת הצללה של מעל 80% ויכולת סינון UV של לפחות 90 אחוזים.

פגודות הצללה

מוצר מעוצב ומרהיב, המספק שטח מוצל של עד 200 מטרים רבועים ליחידה אחת. הפגודה מורכבת על מספר עמודים תומכים מסביב, מה שיוצר מקסימום הצללה במינימום קונסטרוקציה. בד הפגודה מסנן כמעט 100 אחוז מקרינת השמש ומתאים להצללת אירועים, בריכות, מתקני משחקים ועוד.